Uzyskanie pożyczki na nieruchomość komercyjną? To proste!
W tym tekście masz okazję zapoznać się z najważniejszymi wskazówkami na temat tego, jak uzyskać najlepszą pożyczkę na nieruchomości komercyjne.
Uzyskanie kredytu na nieruchomości komercyjne powinno być łatwe, prawda? W końcu jest to coś, czego chcą pożyczkodawcy – pożyczać pieniądze, prawda? W rzeczywistości uzyskanie kredytu na nieruchomości komercyjne może być frustrująco trudnym procesem. Istnieje jednak kilka kroków, które możesz podjąć, aby nie tylko uczynić cały proces mniej bolesnym, ale także pomóc sobie w uzyskaniu najlepszej dostępnej oferty. Oto kilka najważniejszych wskazówek na temat tego, jak uzyskać najlepszą pożyczkę na nieruchomości komercyjne.
Zanim nawet rozważysz złożenie wniosku o kredyt na nieruchomości komercyjne, upewnij się, że masz wszystko, czego pożyczkodawca będzie potrzebował pod ręką i na bieżąco. Pożyczkodawcy oczekują najnowszych danych finansowych, deklaracji podatkowych, harmonogramów najmu, kopii umów najmu, kopii umów sprzedaży, wyciągów z wydatków na nieruchomości, wyciągów bankowych oraz oświadczeń majątkowych i zobowiązań. Pożyczkodawcy chcą tego wszystkiego i chcą tego w dobrej jakości i chcą tego, gdy o to proszą. Posiadanie wszystkiego przygotowanego na początku i na wyciągnięcie ręki z pakietem dokumentów oznacza, że prezentujesz się jak profesjonalista, co jest pierwszym krokiem do uzyskania najlepszej pożyczki na nieruchomości komercyjne.
Poznaj wartość swojej nieruchomości
Pożyczkobiorcy, którzy uważają, że ich własność jest o wiele bardziej wartościowa niż prawdziwa wartość rynkowa, są uważani za wyjątkowo nieprofesjonalnych przez kredytodawców. Nieruchomości komercyjne są zwykle wyceniane na jeden z dwóch sposobów: (1) Na podstawie porównania (tj. Stawki za m2 nieruchomości w porównaniu do stawki za m2 niedawnej sprzedaży podobnej nieruchomości); lub (2) na podstawie kapitalizacji (tj. rzeczywisty dochód z wynajmu netto z nieruchomości pomnożony przez kapitalizację (lub stopę kapitalizacji). Stopę kapitalizacji dla nieruchomości można ogólnie ocenić, biorąc pod uwagę niedawną sprzedaż podobnej nieruchomości i dzieląc cenę sprzedaży przez dochód netto. Na przykład, jeśli nieruchomość obok sprzedaje się za 900 000 zł i generuje 75 000 zł zysku netto, stopa kapitalizacji wynosi: 75 000/900 000 = 8,33%.
Miej strategię dotyczącą nieruchomości
Pożyczkodawcy chcą zrozumieć własność kredytobiorcy lub strategię biznesową: dlaczego kredytobiorca chce pieniędzy, a konkretnie w jaki sposób pożyczka albo poprawi wartość nieruchomości, albo zwiększy dochody kredytobiorców? Ta strategia powinna być jasno przedstawiona i należy zawsze pamiętać o tej strategii podczas omawiania pożyczki – utrzymuj punkt o swojej strategii.
Przygotuj schemat struktury korporacyjnej
Wielu kredytobiorców komercyjnych ma wiele, często skomplikowanych struktur korporacyjnych. Mogą one obejmować zarówno powiązane firmy, zarządzane samodzielnie fundusze emerytalne, rodzinne fundusze powiernicze, pojazdy specjalnego przeznaczenia itp. Posiadanie jasnego, dokładnego i dobrze zaprezentowanego diagramu struktury korporacyjnej pozwala kredytodawcy zrozumieć strukturę biznesową już na pierwszy rzut oka i może zaoszczędzić wiele tygodni zatwierdzania pożyczki, ponieważ pożyczkodawca może od razu zrozumieć twoją strukturę biznesową.
Miej szczegółowy i aktualny harmonogram najmu
Harmonogram wynajmu powinien szczegółowo określać: sekcję zajmowanej nieruchomości, nazwę lokatora, kwotę najmu, stawkę za m2, datę rozpoczęcia dzierżawy, datę wygaśnięcia najmu, procent wypłaconych wydatków oraz warunki.