Na co wykorzystuje się kredyt gotówkowy?

Uzupełnianie braków w budżecie gospodarstwa domowego kredytem gotówkowym to standardowa procedura. Kredytobiorcy zaciągają krótkoterminowe zobowiązania w celu spełnienia wielu podstawowych oraz bardziej zaawansowanych potrzeb. W artykule poznasz najważniejsze grupy wydatków po zaciągnięciu pożyczki krótkoterminowej.

Większość rodaków zgodnie z raportami NBP i innymi nie oszczędza lub generuje nadwyżki kapitałowe w minimalnej skali. Oszczędności na poziomie kilku miesięcy swobodnego utrzymania, np. po utracie zatrudnienia to jedna z najważniejszych poduszek bezpieczeństwa, jednak w dużym stopniu zaniedbywana. Polacy już na początku lat dziewięćdziesiątych, po transformacji ustrojowej zdecydowali się wydawać praktycznie wszystko. To powoduje zdecydowany ruch w stronę pożyczek gotówkowych. Standardowa pensja nie wystarczy bowiem na zaspokojenie tzw. potrzeb wyższego rzędu zgodnie z założeniami teorii Maslowa. Kredyt gotówkowy wzmacnia moc nabywczą gospodarstwa domowego w krótkim lub średnim terminie i umożliwia sfinansowanie niezbędnych remontów, leczenia specjalistycznego, egzotycznych wakacji. W Polsce kredyt gotówkowy zaspokaja podstawowe potrzeby. Tym właśnie różnią się najbardziej gospodarki krajów wschodzących od najbardziej rozwiniętych. Kredyt w największych gospodarkach służy najczęściej do uzupełniania luksusowych zakupów, czy do prowadzenia zaawansowanych inwestycji.

Wykorzystanie kredytu warto dokładnie przemyśleć. Możesz wszystkie pieniądze wydać na usługi lub na środki trwałe, które nie tracą do końca na wartości. Drugie podejście jest znacznie lepsze, ponieważ w dużym stopniu pozwala zamrozić płynność w czymś trwałym. W przypadku problemu ze spłatą zobowiązania wystarczy sprzedać dobra. Tam gdzie zaciąganie kredytu gotówkowego spełnia wyłącznie podstawowe potrzeby występuje ogromne ryzyko zaburzenia płynności. Najtańszy kredyt gotówkowy odnajdziesz za pośrednictwem porównywarek pożyczek. To narzędzia dostępne bezpłatnie dla każdego w strefie online. Na co wykorzystujesz kredyty gotówkowe?

Zobacz także:  Kredyt dla studenta nie taki straszny.