Leasing samochodowy

Polacy coraz częściej decydują się na kupno auta korzystając z pomocy banku. W takiej sytuacji do wyboru mamy zazwyczaj tradycyjny kredyt samochodowy bądź też drugą opcję na którą decyduje się mniej osób czyli leasing samochodowy.

Czym charakteryzuje się leasing samochodowy?

Jak się okazuje leasing jest bardzo podobny do kredytu jednak istnieją pewne znaczące różnice. Po pierwsze w przypadku firm leasing jest korzystny z uwagi na podatki, niestety tego komfortu nie otrzymuje osoba prywatna która pragnie skorzystać z tej możliwości. Zazwyczaj trakcie trwania leasing prawa do samochodu ma firma leasingowa, natomiast osoba użytkująca pojazd i jednocześnie spłacająca leasing jest jedynie użytkownikiem tego pojazdu. Z uwagi na ten fakt zabronione są wszelkie modyfikacje w wyglądzie zewnętrznym jak i wewnętrznym samochodu aż do momentu zakończenia się umowy leasingowej i wejścia w posiadanie auta na własność. W takiej sytuacji w momencie uszkodzenia pojazdu naprawą oraz wszelkimi formalnościami zajmuje się firma leasingowa.

W przypadku nie spłacania rat w terminie brak regularności ze spłatą poszczególnych rat spowoduje, że firma leasingowa zwróci się z prośbą o zwrot pojazdu, dlatego należy tego dopilnować a co najważniejsze wcześniej sprawdzić swoją zdolność finansową zapatrując się w dalszą przyszłość. Jeżeli posiadamy samochód w leasingu musimy zgodzić się na stawkę ubezpieczenia którą proponuje firma oferująca nam umowę. Pamiętajmy również o tym że biorąc samochód w leasingu musi być on nowy bądź tez krótko używany, stąd też ich koszt w ramach leasingu czy tez późniejszego wykupu jest wyższy niż w przypadku kredytu z uwagi na to, ze bank dolicza sobie odsetki i inne koszty związane z zaciągnięciem tego zobowiązania. Niektóre firmy leasingowe oferują po zakończeniu umowy spłatę wartości pojazdu pomniejszonego o koszty które dana osoba poniosła w ranach jej trwania.

Jak się okazuje zarówno kredyt jak i leasing to dobre rozwiązanie ale też każde z nich posiada wady. Nie możemy wprost stwierdzić, która z możliwości jest znacznie bardziej korzystna. Dzieje się tak dlatego, że każda z osób które chcą wejść w posiadanie samochodu posiada inny budżet, inne oczekiwania i potrzeby co do pojazdu. W praktyce jednak powinniśmy samodzielnie rozpisać co można zaliczyć do wad a co do zalet konkretnego rozwiązania. I na tej podstawie powinniśmy podjąć ostateczną decyzję. Zarówno jedna jak i druga opcja cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem w ostatnim czasie, i każda z nich posiada swoich zwolenników.