skip to content

Pożyczamy i równocześnie oszczędzamy - jak to zrobić?

Szukasz najlepszej oferty? To świetnie trafiłeś - właśnie tutaj dostaniesz kredyt z najlepszą ratą

Możesz być zaskoczony, jak wiele możesz zaoszczędzić na kosztach pożyczki, przenosząc ją gdzie indziej lub spłacając wcześnie - nawet jeśli są za to dodatkowe opłaty. Przyjrzyjmy się poniższym opcjom dotyczącym pożyczek niezabezpieczonych i spójrzmy na narzędzia pomagające w porównywaniu kosztów.

Spłacaj pożyczki oszczędnościami

Prawie zawsze ma sens spłacanie zaległych pożyczek za pomocą oszczędności - tylko upewnij się, że opłaty za wcześniejszą spłatę nie są zbyt wysokie. A jeśli masz oszczędności do wykorzystania, zawsze spłacaj swoje najdroższe pożyczki w pierwszej kolejności.

Czy należy oszczędzać lub spłacać kredyty i karty kredytowe?

Poniżej przedstawiamy kilka różnych opcji obniżania ogólnych kosztów twoich pożyczek, nawet jeśli nie możesz ich jeszcze w pełni spłacić. Opcje są najlepsze dla zmniejszenia kosztów niezabezpieczonych pożyczek. Są to pożyczki, które nie wymagają czegoś jako zabezpieczenia w przypadku, gdy nie można spłacić kredytu.

Przejście na pożyczkę o niskim oprocentowaniu lub krótszą ofertę

Jeśli nie masz oszczędności, możesz spłacić pożyczkę w całości i taniej za pomocą innej pożyczki - na przykład, gdzie możesz uzyskać niższe oprocentowanie, krótszą umowę lub obie te opcje.

Przykład 1 - Ile można zaoszczędzić, przechodząc na tańszą stopę procentową

Kwota należna 5 000 złotych

Czas spłaty pożyczki 3 lata

Koszt spłaty pożyczki z oprocentowaniem 15% 1,239.76 zł

Koszt spłaty pożyczki przy oprocentowaniu 10% 808,09 zł

Oszczędności poprzez przejście na pożyczkę przy niższej stopie procentowej 431,67 zł

Przykład 2 - Ile można zaoszczędzić, jeśli zmniejszy się termin lub długość pożyczki?

Kwota należna 5 000 zł

Stopa procentowa 8%

Obecna długość pożyczki 5 lat

Miesięczna spłata 101 zł

Koszt odsetek za okres spłaty pożyczki 1 083 zł

Nowa długość pożyczki 3 lata

Miesięczna spłata 157 zł

Koszt odsetek za okres spłaty pożyczki 640 zł

Oszczędność dzięki zmianie na krótszą pożyczkę 442 zł

Pamiętaj, aby sprawdzić koszty konfiguracji nowej pożyczki podczas opracowywania swoich danych. Jak widać z powyższego przykładu, jeśli wybierzesz krótszy termin, miesięczna spłata może wzrosnąć, ale zaoszczędzisz jeszcze więcej odsetek i spłacisz pożyczkę wcześniej.

Tylko pamiętaj, że możesz sobie pozwolić na wyższą spłatę przed zmianą.

Kwota, którą można obciążyć przedterminową spłatą, jest ograniczona przez prawo - ale w przypadku spłaty w wysokości ponad 8000 złotych w okresie 12 miesięcy mogą wystąpić dodatkowe opłaty. Skorzystaj z online kalkulatora kredytowego, aby sprawdzić, ile możesz zaoszczędzić, przechodząc na pożyczkę o niskim oprocentowaniu. Skorzystaj z kalkulatora budżetowego, aby sprawdzić, czy możesz sobie pozwolić na wyższe spłaty.

Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteś usatysfakcjonowany sposobem, w jaki pożyczkodawcy poradzili sobie z wcześniejszą spłatą - na przykład, jeśli uważasz, że jesteś obciążony nadmiernymi opłatami lub niesprawiedliwie traktowanym, powinieneś złożyć skargę. Najpierw musisz złożyć skargę do pożyczkodawcy, a jeśli nadal nie jesteś usatysfakcjonowany, możesz wnieść skargę do służby ds. usług finansowych w razie potrzeby.

Czy należy konsolidować swoje długi?

Jeśli masz niezabezpieczoną pożyczkę możesz spłacić kredyt w całości bez wcześniejszych spłat, o ile nie przekracza ona 8 000 zł. Nie ma również dodatkowych opłat, jeśli wcześniej spłacasz kredyt o zmiennej stopie procentowej. Niektóre kredyty są reklamowane jako kredyty konsolidacyjne - te pozwalają połączyć pożyczki w jedną.